Krew w stolcu

Świeża krew w stolcu – szczelina odbytu

Inną przyczyną występowania jasnej, świeżej krwi w kale jest szczelina odbytu – towarzyszy jej ostry ból przy wypróżnianiu, który utrzymuje się około pół godziny po oddaniu stolca. Szczelina odbytu to nic innego, jak pojawiające się nagle, podłużne pęknięcie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Leczenie obejmuje podanie leków przeciwzapalnych, a także leków rozluźniających i zmiękczających stolec. Nasiadówki w ciepłej wodzie oraz dieta bogatoresztkowa w większości przypadków pozwalają wyleczyć tę chorobę.

Ciemna krew w stolcu – polipy i nowotwór

Jeśli krwawienie z odbytu przyjmuje formę ciemną, wymieszaną ze stolcem, prawdopodobnie problem jest poważniejszy. Jego przyczyną bywają polipy jelita grubego. Zdarza się, iż krew w kale jest jedynym objawem tej chorobowej zmiany. Czasem jednak krwawieniu towarzyszy ból brzucha i skurcze. Polipy jelita grubego w każdym przypadku należy usunąć. Jeśli są jeszcze małe, można to zrobić w czasie kolonoskopii. Jeśli jednak problem został zaniedbany, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Polipy jelita grubego mogą ulec zezłośliwieniu. Najpoważniejszą chorobą objawiającą się krwawieniem odbytu jest nowotwór jelita grubego. W początkowej fazie oprócz krwi w kale nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Alarmująca powinna być jednak nagła zmiana rytmu wypróżnień. W zaawansowanym stadium raka jelita grubego pojawiają się m.in. bóle brzucha, omdlenia, trudności w przełykaniu, anemia i osłabienie organizmu. Krew w kale zawsze powinna nas skłonić do wizyty u lekarza – czym wcześniej zdiagnozowany problem, tym łatwiej można go wyeliminować.