Sposoby na kaca, czyli jak sobie radzić z zatruciem alkoholowym

Najlepiej byłoby sięgnąć po uniwersalny lek na kaca – niestety takie antidotum istnieje tylko w marzeniach wczorajszego imprezowicza. Aby zminimalizować objawy zatrucia alkoholowego, można jednak wiele zrobić – zarówno przed i w trakcie picia, jak również po nim – gdy zamiast śpiewu ptaków budzą nas mdłości, ból głowy i odwodnienie.

Miały być dwa piwa, skończyło się na ośmiu piwach i butelce wódki. Ten scenariusz zna chyba każdy, komu zdarza się obudzić rano z kacem-gigantem. Suchość w ustach, ból głowy, ból mięśni, mdłości, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, drżenie rąk i poczucie bezsensu istnienia – wszystko to są objawy zatrudnia alkoholowego, przez które nawet najlepiej spędzony wieczór może zakończyć się fatalnym pod względem fizycznym i psychicznym porankiem.

Uniwersalny lek na kaca

Niestety, choć alkohol znany jest już od zarania dziejów, nikt jeszcze nie wymyślił uniwersalnego leku na zatrucie alkoholowe. Winne całego zamieszania są enzymy wytwarzane przez wątrobę – przekształcają one alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Działają one toksycznie na ludzki organizm – przyspieszają tętno, zwiększają ciśnienie, powodują bóle głowy i mdłości, a przede wszystkim bardzo niekorzystnie wpływają na pracę żołądka.

Naukowcom jak do tej pory nie udało się stworzyć leku, który neutralizowałby działanie tych toksyn. Mimo to istnieje mnóstwo sposobów na złagodzenie kaca lub nawet całkowite uniknięcie zatrudnia alkoholowego. Nie wszystkie są przyjemne. Nie wszystkie też działają na każdego. Z pewnością jednak warto je wypróbować, aby choć trochę zminimalizować przykre konsekwencje nadużycia alkoholu.